سامانه جامع مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم (AML)

واژه پولشويي براي توصيف فرآيندي مورد استفاده قرار مي گيرد که در آن پول غيرقانوني يا کثيفي که حاصل فعاليت هاي مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذي، کلاهبرداري و ... است، در چرخه اي از فعاليت ها و معاملات مالي و‌ با گذر از مراحلي، شسته شده و به عنوان پولي قانوني، موجه و مشروع جلوه داده مي شود.
پولشویی دارای آثار و تبعات منفی فراوانی در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی است. آثار و تبعاتی همچون گسترش فساد و ارتشا در سطح جامعه، تضعیف بخش خصوصی،‌ کاهش اعتماد به بازارهای مالی، کاهش درآمد دولت، تقویت منابع و شبکه مالی مجرمین. تبعات منفی این پدیده شوم موجب شده است تا حاکمیت کشورها ـ همگام با مراجع بین المللی ـ در صدد مبارزه با آن برآیند و با تصویب قوانین و مقررات لازم و اجرایی کردن آن ها، از وقوع این جرم در موسسات مالی پیشگیری نموده و یا در صورت وقوع، متخلفان را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.
جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که با تصویب قانون مبارزه با پولشویی و آیین نامه اجرایی آن، در صدد مقابله با این پدیده مذموم برآمده است.
هدف از تولید این نرم افزار توسط شرکت داده پردازان پارتیان راحتی کاربران واحد مبارزه با پولشویی (که به اختصار به آن AML می گویند) و اجرای کنترلهای لازم براساس الگوهای از پیش تعریف شده جهت شناسایی یا پیشگیری این گونه عملیات در حساب های بانکی بوده است.
افزایش روزافزون تراکنش های مالی در بانک ها و ابداع روش های جدیدی برای پولشویی توسط اشخاص مجرم، ما را بر آن داشت تا با تولید این نرم افزار، کنترل بی وقفهِ سیستمی و شبانه روزی بر تراکنش های انجام شده، موارد مشکوک را شناسایی نماییم.
این ابزار که بر اساس اطلاعیه های »مرکز اطلاعات مالی FIU« طراحی و تولید شده است با شناسایی موارد مشکوک، گزارش های متنوع و مورد نیاز واحد مبارزه با پولشویی بانک ها و مؤسسات مالی اعتباری، را استخراج می نماید.
و نیز بر اساس اطلاعات استخراجی از ماژولهای هوشمند انواع لیستهای تحریمی که در این نرم افزار وجود دارد، موارد مشکوک و مظنون را شناسایی کرده و بلافاصله آلارم را به واحدهای مربوطه می دهد.
هوشمند بودن این ابزار در ضبط و بازیابی گزارش ها جهت جلوگیری از اتلاف وقت و دوباره کاری پرسنل واحد مبارزه با پولشویی از دیگر امکانات این نرم افزار به شمار می آید.
رعایت ویژگی های پنج گانه " امنیت سایبری، راحتی کاربر، سرعت، دقت" و باکادری مجرب "پشتیبانی" کل سامانه از اهداف اساسی کادر فنی شرکت می باشد.